ΠΜΣ ΚΑΡΔΙΟΜΕΤΑΒΟΛΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Το Τμήμα Ιατρικής αναγνωρίζει ότι τα μέλη του προσωπικού του ΠΜΣ«Καρδιομεταβολική Ιατρική», αποτελούν τον πολυτιμότερο πόρο του και επίσης ότι οι ικανότητες, η δέσμευση και η δυνατότητα να υποστηρίζονται και να εξελίσσονται, είναι θεμελιώδους σημασίας για την επίτευξη των στόχων του. Ως εκ τούτου, αναγνωρίζει ότι έχει την ευθύνη, σε συνεργασία με τα επιμέρους εμπλεκόμενα μέρη, να ενθαρρύνει και να υποστηρίζει την ανάπτυξη του προσωπικού του.

Η υποστήριξη και ανάπτυξη του προσωπικού ορίζεται ως το σύνολο ιδρυματικών πολιτικών, διαδικασιών και πρακτικών που αποσκοπούν στην ανάπτυξη των γνώσεων, των δεξιοτήτων και των ικανοτήτων του και, με τον τρόπο αυτό, στη βελτίωση της αποτελεσματικότητας του ατόμου και του ιδρύματος.

Στο πλαίσιο αυτό συνιστώσες ιδιαίτερης σημασίας για το Τμήμα Ιατρικής, αναφορικά με την ανάπτυξη του προσωπικού αποτελούν τα παρακάτω:

• παροχή κατάλληλων συνθηκών απασχόλησης με σημείο αναφοράς τη διδασκαλία και την έρευνα,
  • προσφορά ευκαιριών για την προώθηση της επαγγελματικής εξέλιξης του διδακτικού προσωπικού,
  • ενθάρρυνση της ακαδημαϊκής δραστηριότητας, έτσι ώστε να ενισχύεται η σύνδεση εκπαίδευσης – έρευνας,
  • ενθάρρυνση της καινοτομίας στις διδακτικές μεθόδους και τη χρήση νέων τεχνολογιών,
  • ενθάρρυνση της ανάπτυξης της ποσότητας και ποιότητας του ερευνητικού έργου των μελών της ακαδημαϊκής μονάδας,
  • εφαρμογή των διαδικασιών διασφάλισης της ποιότητας από το διδακτικό προσωπικό και το λοιπό προσωπικό (τήρηση των απαιτήσεων παρουσίας, επιδόσεων, αυτοαξιολόγησης, επιμόρφωσης κ.λπ.),

Μεταξύ των βασικών επιδιώξεων του Τμήματος  και του ΠΜΣ είναι να υποστηρίξουν τους/τις διδάσκοντες/ουσες, στο πλαίσιο των δυνατοτήτων τους και της αρμοδιότητάς τους, στα ακόλουθα:

• στην αξιοποίηση των Τ.Π.Ε. στη διδασκαλία και τη μάθηση
  • στην ενίσχυση της υιοθέτησης και αξιοποίησης σύγχρονων και αποτελεσματικών πρακτικών για τη διδασκαλία και τη μάθηση, συμπεριλαμβανομένης της αξιολόγησης
  • στην ανάπτυξη δεξιοτήτων υποστήριξης των φοιτητών
  • στην υποστήριξη των ερευνητικών και ακαδημαϊκών τους δραστηριοτήτων

Ενεργό ρόλο στην ανάπτυξη του προσωπικού επιδιώκεται από το Τμήμα και το ΠΜΣ να διαδραματίζει και το Πανεπιστήμιο μέσω του  Κέντρου Υποστήριξης Διδασκαλίας & Μάθησης (ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ), το οποίο μέσα από μία διεπιστημονική και διατμηματική προσέγγιση και παρακολουθώντας συνεχώς τις εξελίξεις στον τομέα της πανεπιστημιακής παιδαγωγικής, αποσκοπεί στην προώθηση καινοτόμων μεθόδων και πρακτικών για την ανάπτυξη της παιδαγωγικής και διδακτικής κατάρτισης του διδακτικού προσωπικού του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών  και τη διασφάλιση μίας αποτελεσματικής εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Μέσα από τη δημιουργία υποστηρικτικών δομών, τη διοργάνωση εκπαιδευτικών δράσεων, τη συμμετοχή σε δίκτυα, την ενθάρρυνση συνεργειών και την ανάληψη πρωτοβουλιών, προς το προσωπικό και τις ακαδημαϊκές μονάδες του Ιδρύματος, το ΚΕ.ΔΙ.ΜΑ. προσανατολίζεται στην παιδαγωγική ευαισθητοποίηση της ακαδημαϊκής κοινότητας και την από κοινού προσπάθεια για τη συνεχή βελτίωση του προσφερόμενου στον φοιτητικό πληθυσμό ακαδημαϊκού έργου, στη διασφάλιση συνεχούς υποστήριξης της διδακτικής και μαθησιακής διαδικασίας και την παροχή εξειδικευμένων υπηρεσιών προς αυτήν την κατεύθυνση, πλαισιώνοντας με όρους διασφάλισης ποιότητας το διδακτικό και παιδαγωγικό έργο των διδασκόντων/ουσών, σύμφωνα με το συνεχώς εξελισσόμενο Ευρωπαϊκό Χώρο Ανώτατης Εκπαίδευσης και τις αρχές της Δια Βίου Μάθησης.

Ο/Η Διεθυντής/τρια του ΠΜΣ και τα μέλη της Συντονιστικής Επιτροπής βοηθούν το προσωπικό του να αναπτύσσει την απόδοση και την αποτελεσματικότητά του, καθώς η ανάπτυξη του ατομικού δυναμικού και η επαγγελματική ανέλιξη συνδέονται άρρηκτα με τους σκοπούς και τους στόχους του ΠΜΣ και του Τμήματος, μέσω της διοργάνωσης ποικίλων δραστηριοτήτων όπως, μαθημάτων, συζητήσεων μεταξύ ομοτίμων, συνεδρίων και σεμιναρίων, αυτοεκπαίδευσης, κατάρτισης από άλλο προσωπικό κ.λπ.

Τέλος, μέριμνα λαμβάνεται από το ΠΜΣ, στο πλαίσιο της υποστήριξης προς τους διδάσκοντες, ανάλογα και με τις εκάστοτε οικονομικές δυνατότητες, για την προμήθεια εξοπλισμού για χρήση από τους διδάσκοντες κατά τη διδασκαλία αλλά και για τη διάθεση πόρων για την ανάπτυξη επίκαιρου εκπαιδευτικού υλικού, συμβάλλοντας παράλληλα στην επικαιροποίηση των επιστημονικών γνώσεών τους και στην επιστημονική τους ανάπτυξη.

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ  (Αρχείο PDF)